Wobec rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa, niektórzy czują niepokój i lęk. Takie osoby rozumieją sens poddania się testom wykrywających chorobę i konsekwencje, jakie może przynieść bezobjawowe nosicielstwo. Są jednak ludzie, którzy z różnych powodów nie chcą poddać się badaniu. Zatem, czy można odmówić badania na Covid?
Według obowiązujących przepisów nie można odmówić testowania i każdy, kto został wskazany do poddania się testom, powinien go wykonać. Istnieje mnóstwo wątpliwości, co do zasadności takich testów i czasami możemy rzeczywiście uniknąć badania. Kiedy można odmówić wykonania testu na Covid?
W przypadku, gdy od ostatniego testu nie minął tydzień, możemy żądać wyznaczenia innego terminu. Jeśli zastanawiamy się, czy można odmówić badania na Covid i w jakiej sytuacji, powinniśmy skontaktować się ze stacją epidemiologiczną. Zazwyczaj też, w przypadku, gdy test na Covid był wykonany poza terenem Rzeczpospolitej i od ostatniego badania nie upłynęły dwa tygodnie, a także nie mamy objawów ani nie mieliśmy kontaktu z chorymi, nie musimy być testowani. W innych wariantach, kiedy można odmówić testu na Covid jest też opcja poddania się wcześniejszej kwarantannie i brak kontaktu z innymi ludźmi. Niemniej jednak, jeśli odosobnienie było dobrowolne, ciężko będzie nam udowodnić rzeczywisty brak kontaktów.
Wątpliwości, co do tego, czy test na koronawirusa jest obowiązkowy może pomóc nam rozwiać przykład osób, wobec których nastąpił przymus. Policja wzywana do opornych pacjentów ma prawo z użyciem przymusu doprowadzić do wykonania testu. Takie działania są motywowane bezpieczeństwem innych oraz możliwymi zakażeniami będącymi zagrożeniem dla otoczenia.
Kwestia odnośnie tego, czy można odmówić badania na Covid jest niezwykle polaryzująca i drażliwa. Niektórzy uważają przymus za odebranie wolności jednostce. Faktem jest, iż odpowiedzialna i rozumna osoba, podejrzewająca u siebie chorobę nie będzie bezmyślnie narażać innych. Gdyby wszyscy byli zdyscyplinowani, nikt nie musiałby poddawać się przymusowym testom.
Na początku epidemii w Polsce, miały miejsce kuriozalne sytuacje, gdzie badało się nawet niemowlęta, czy osoby nie mające kontaktu z potencjalnie chorymi. Wówczas pytanie na temat tego, czy test na koronawirusa jest obowiązkowy nie było tak często zadawane jak teraz. Ale znane były przypadki, gdy niektórzy próbowali ucieczek z placówek testujących, ponieważ w ich mniemaniu test był zbędny i jak się okazywało mieli zazwyczaj rację.
W chwili obecnej problem ten rośnie i budzi złość sporej części społeczeństwa. Ich wahanie co do tego, czy można odmówić badania na Covid jest tłumione przez coraz bardziej wystraszone i spanikowane służby medyczne. Niechęć pacjentów do lekarzy się pogłębia, nie tylko przez kwestię, czy test na koronawirusa jest obowiązkowy, ale i przez zaniechanie służb w związku z leczeniem innych schorzeń.
Póki co musimy wykonywać badania i odpuścić na pewien czas drążenie tematu, kiedy można odmówić wykonania testu na Covid. Zazwyczaj jesteśmy na straconej pozycji i nie uda nam się wygrać z przymusem. Pamiętajmy jednak, że tym sposobem możemy uchronić od zachorowania najbliższe otoczenie, a biorąc pod uwagę przebieg Covid, jest to naprawdę dużo.